Czy warto zdecydować się na kontrakting?

W związku z coraz bardziej zaawansowaną technologią tworzy się coraz więcej możliwości pracy dla specjalistów, w wielu segmentach przemysłu. Coraz więcej firm zamiast zatrudniać inżynierów na pełen etat woli się z nimi rozliczać w formie kontraktów, zatrudniając ich na kilkumiesięczne okresy do określonych zadań. Takie rozwiązanie pozwala pracodawcom w dość krótkim czasie zwiększyć ilość specjalistów pracujących przy danym projekcie, a pracownikom daje możliwość dynamicznej pracy z wieloma firmami za wyższe wynagrodzenie.

Jednak to, czy warto rozważyć opuszczenie etatu i spróbować swoich sił na rynku kontraktów zależy głównie od naszych indywidualnych predyspozycji, lecz na pewno warto bliżej poznać tę możliwość.

Kontrakting coraz częściej wybieraną formą współpracy

Kontrakting zyskuje na popularności jako preferowana forma współpracy, w dużej mierze ze względu na korzyści, jakich nie dostarcza praca na etat. Kontraktorzy mają wpływ na to przy jakim projekcie będą pracować i za ile. Ponadto mogą oni łatwo zmieniać firmy oraz podejmować różne zadania przez co ich rozwój przebiega bardziej dynamicznie.

Pracując tylko dla jednego pracodawcy jesteśmy uwiązani do technologii jaka jest używana w zakładzie. Wykonując zlecenia dla różnych firm poznajemy różne modele pracy, mamy możliwość pracować na różnych stanowiskach – zawsze dobierając takie, które jest zgodne z obraną ścieżką kariery. Wyspecjalizowani kontraktorzy zwykle zatrudniani są przez dynamicznie rozwijające się firmy, dlatego mają okazję pracować przy najnowszych technologiach.

Zarobki kontraktorów

Ponieważ praca kontraktorów jest bardziej dynamiczna i ryzykowna, średnio zarobki kontraktorów są wyższe o 50%, a nawet 100% od tego co zarabiali by na tym samym stanowisku, pracując etatowo. Jednak słowem kluczem jest “średnio”. Jeśli Twoja pensja jest dwa lub trzy razy wyższa, niż to co zarobiłbyś na etacie to świetnie – jednak jeśli zarabiasz podobnie, możesz mieć problem w okresach pomiędzy poszczególnymi zleceniami.“Aby zminimalizować ryzyko przerw pomiędzy kontraktami, możesz skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, które pomagają w ciągłym utrzymaniu zleceń” – doradza Tomasz Szpikowski, prezes firmy Bergman-Engineering. Choć aktualnie obserwujemy rynek pracownika, taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie.
Rozsądny kontraktor, poza zleceniami powinien również znaleźć czas na szkolenia i edukację, aby poszerzać swoją wiedzę i być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami w branży.

Elastyczny czas pracy

Kontraktorzy w przeciwieństwie do pracowników etatowych, mają bardzo duży wpływ na to kiedy, gdzie i jak chcą pracować. Praca zdalna, w niepełnym wymiarze godzin lub na niestandardowych warunkach – są to kwestie, które każdorazowo należy przed rozpoczęciem współpracy ustalić. Duża elastyczność może być zarówno wadą jak i zaletą, wszystko zależy od osobowości kontraktora, który musi nauczyć się dobrego zarządzania własnym czasem. Dzięki temu, że kontraktorzy zarabiają więcej mogą pozwolić sobie na wydłużanie przerw pomiędzy kontraktami, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na odpoczynek lub naukę.

Częste zmiany miejsc pracy

Praca w kontraktingu, poza wyższymi zarobkami, często niesie ze sobą konieczność zmiany miejsca zamieszkania. Zlecenia napływają z różnych stron kraju bądź świata i choć firmy pomagają w relokacji, niezbędna jest gotowość do przeprowadzki. Jeśli chcemy pracować tylko na danym obszarze, lecz nie mamy czasu, aby szukać odpowiednich ofert – specjalistyczne firmy pomagają w znalezieniu idealnego zlecenia dopasowanego do oczekiwań kontraktorów.

Zanim jednak zdecydujesz się na kontrakting zastanów się czy obecna sytuacja i zobowiązania pozwalają Ci zmienić miejsce zamieszkania oraz jak długo jesteś w stanie przebywać poza domem – te informacje ułatwią wybór odpowiednich zleceń.

Sylwetka kontraktora

Z danych Bergman-Engineering wynika, że najczęściej na kontrakting decydują się dwie grupy specjalistów. Pierwszą grupą są osoby młode, które świeżo po studiach i pierwszych stażach pragną zdobyć bogate doświadczenie w branży, a drugą starsi specjaliści, którzy szukają nowych wyzwań i lepszych zarobków. Jednak nie jest to reguła. Aby zacząć pracę na kontrakcie potrzebne są chęci, specjalistyczna wiedza i wewnętrzna motywacja do rozwoju zawodowego.
Największym wyzwaniem, przed jakim stają kontraktorzy jest zapewnienie sobie ciągłości zleceń, dlatego coraz więcej specjalistów korzysta z usług firm, które pomagają usprawnić ten proces. Bergman Engineering co roku pomaga ponad 300 kontraktorom w dobraniu odpowiednich zadań, dzięki czemu mogą oni wpływać na innowacje oraz rozwój przedsiębiorstw w całej Europie.

O Bergman Engineering

Bergman Engineering to firma inżynierska i rekrutacyjna. Bergman Engineering posiada biura w Polsce i Niemczech, oferując usługi z zakresu expert – recruitment (rekrutacja w zakresie inżynierii i branży IT), pracy przy projektach (wynajem inżynierów lub stałe zatrudnienie u klienta), usług inżynieryjnych (produkcja, doradztwo w produkcji seryjnej, tworzenie projektów), jak również inne usługi dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Bergman Engineering jest także członkiem Dolnośląskiego Klastra Lotniczego.