CV – fakty i mity

Przy poszukiwaniu pierwszej pracy lub przy jej zmianie po długim czasie, w naszej głowie pojawia się sporo pytań i wątpliwości. Co oznacza ”dobre CV”? Czy CV może być uniwersalnie dobre, czy zawsze trzeba je dostosować do konkretnej oferty, na jaką się aplikuje? Czy CV bez zdjęcia zostanie negatywnie ocenione?

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Podzielimy się z Tobą również tipami i historiami naszych rekruterów.

Co powinno znaleźć się w CV?

Pisząc lub aktualizując CV, na pewno zastanawiasz się, które elementy będą niezbędne, a które tylko niepotrzebnie zajmują, już i tak ograniczone miejsce. Zobacz, jakich informacji poszukują profesjonalni rekruterzy w Twoim CV:

  • Dane osobowe – (imię, nazwisko, adres mailowy, telefon, miejscowość) – niezbędne do skontaktowania się z Tobą
  • Miejscowość zamieszkania –  ze względu na to, że czasem podobne rekrutacje są prowadzone do różnych miejscowości, rekruterowi łatwiej będzie dopasować ofertę do kandydata, wiedząc, skąd jest.
  • Wykształcenie – rok rozpoczęcia i rok zakończenia nauki w danej szkole/uczelni oraz jaki tytuł został uzyskany (technik/inżynier/magister itd.) lub czy nauka została przerwana.
  • Historia doświadczenia – pamiętaj, aby zawrzeć te elementy:
    • miesiąc i rok rozpoczęcia i zakończenia pracy na danym stanowisku (sam rok to za mało, bo nie pozwala precyzyjnie określić długości doświadczenia),
    • nazwa firmy,
    • nazwa stanowiska,
    • Twoje obowiązki – wymienione w krótkich punktach

UWAGA! Nie pomijaj doświadczeń na stanowiskach odmiennych od tego, na które aplikujesz – lepiej pokazać, że było się aktywnym zawodowo niż mieć dużą dziurę w zatrudnieniu.

  • Umiejętności – kompetencje twarde, najlepiej poparte przykładami, czy liczbami. Na przykład: ”w rekordowym miesiącu zarobiłem na projekcie 500 tysięcy złotych dla firmy”, zamiast: ”co miesiąc realizowałem budżet”
  • Znajomość oprogramowania i narzędzi – wypisz hasłowo wszystkie znane narzędzia, programy, i poziomy ich znajomości
  • Języki – nie przedstawiaj stopnia znajomości języka w formie kropek lub gwiazdek, będzie to nieczytelne dla rekrutera- Trzy gwiazdki na cztery oznaczać mogą zarówno płynny jak i komunikatywny angielski. Lepiej napisać: ”komunikatywny”, ”podstawowy”, ”specjalistyczny w czytaniu i pisaniu a komunikatywny w mowie” lub używać określeń typu B1, B2.)

Ukończone kursy, posiadane certyfikaty – oprócz potwierdzenia danej umiejętności, dla rekrutera jest to informacja, że kandydat jest ambitny i lubi się dokształcać

To wszystkie elementy, które uważamy za konieczne w CV. Jeżeli wydaje Ci się, że coś pominęliśmy, to spójrz na listę poniżej. Znajdziesz tam informacje, które możesz dodatkowo zawrzeć w swoim życiorysie, nie są one jednak obowiązkowe, a przyszły pracodawca nie powinien ich wymagać od kandydatów:

  • Zdjęcie
  • Krótkie bio/coś o sobie (opis najważniejszych cech charakteru, stylu pracy itd.)
  • Hobby – może być dobrym punktem zaczepienia, jeżeli rekruter je podziela, lub wyda mu się interesujące. Może wywiązać się ciekawa konwersacja, która zapadnie rekruterowi w pamięci tak jak i Twoja kandydatura.

Wyjątkiem będzie sytuacja, w której jedna z powyższych informacji jest niezbędna dla danego profilu stanowiska. Wtedy warto ją będzie dołączyć do CV.

Czego nie powinno być w CV?

Omówiliśmy już, co powinno znaleźć się w Twoim CV, pora więc na zwrócenie uwagi na najczęstsze błędy popełniane podczas jego pisania. 

Zawierając niektóre informacje, nie tylko utrudniamy rekruterom analizę CV, ale również narażamy się na odrzucenie z powodu złej samoprezentacji. Spójrzmy więc, czego powinniśmy unikać, pisząc nasz życiorys:

  • informacji o swoich związkach, dzieciach, czy stanie cywilnym (to nie powinno mieć wpływu na decyzję rekrutera)
  • fałszywych/mylących informacji (w tym nieprawdziwe okresy zatrudnienia w danych firmach)
  • błędów językowych
  • zbyt dużej ilości tekstu
  • oklepanych fraz, jak np. jestem punktualny, inteligentna itd.
  • zbędnych Informacji, np. linków do portali społecznościowych, jeżeli nie są one wykorzystywane w celach zawodowych.

Jak powinno wyglądać dobre CV? (od strony wizualnej)

Wiemy, że dla osób mniej technicznych już samo stworzenie takiego dokumentu w Wordzie może być wyzwaniem. Czy w procesie rekrutacji CV opracowane graficznie to must have? 

Niekoniecznie, ale na pewno powinno być schludne i przejrzyste. Należy pamiętać, że zawodowi rekruterzy potrafią przeglądać dziennie dziesiątki, jak nie setki życiorysów. Jeżeli nie potrafisz obsługiwać Worda, skorzystaj z bezpłatnego kreatora CV dostępnego w internecie, lub poproś kogoś zaufanego o pomoc w stworzeniu dokumentu. 

CV jest Twoją wizytówką, tak więc błędy stylistyczne, ortograficzne, różne czcionki, wielkości znaków, czy złe rozplanowanie graficzne, mogą pokazać potencjalnemu pracodawcy, że nie przywiązujesz uwagi do szczegółów. 

Czytelne CV zawiera optymalną ilość tekstu i jest podzielone na tematyczne sekcje. Dzięki temu rekruter może bardzo łatwo znaleźć istotne informacje.

CV nie musi być czarno-białe. Możemy zawrzeć w nim 2-3 dobrze dobrane do siebie kolory, lub kolorystycznie oddzielić różne sekcje. Powinniśmy jednak unikać rozbudowanej grafiki, chyba że aplikujemy na artystyczne stanowisko, gdzie pracodawca obok umiejętności kandydata próbuje dopatrzyć się twórczości i indywidualności. Warto pamiętać, że kreatywne CV, mimo artystycznej koncepcji powinno wyraźnie pokazywać dorobek zawodowy.

Jak zostać odnalezionym przez rekrutera?

Podzielimy się teraz z Tobą informacją, której nie znajdziesz w żadnym poradniku, a jest ona bardzo istotna. Rekruterzy wyszukując kandydatów w bazach (Linkedin, Goldenline, bazach wewnętrznych), szukają hasłowo, po wymaganych programach, językach, wykształceniu czy stanowisku. Przeczytaj trzy złote rady, które sprawią, że rekruter z łatwością Cię odnajdzie: 

  • Wypisz w swoim CV lub na swoim profilu hasłowo wszystkie znane programy, języki, narzędzia, oraz uprawnienia.
  • Nie wpisuj wymyślnych nazw stanowisk, tylko takie , które najlepiej opisują to, co robisz.
  • Podczas aplikowania prześlij CV w formie PDF. Wtedy masz pewność, że się nie rozjedzie i będzie czytelne (doc. czasem się rozjeżdża). UWAGA! – Nie wysyłaj CV w formie jpg. – niezależnie od tego co tam napiszesz, treść będzie niewidoczna dla algorytmów wyszukiwania.

W ten sposób zwiększysz swoje szanse już na starcie!

Czy CV trzeba zawsze dostosowywać do ofert, na które się aplikuje?

Jeżeli szukasz pracy na podobnych stanowiskach i o podobnej specyfice, to nie musisz zmieniać CV pod każde ogłoszenie. Warto jednak zawrzeć w nim jak najwięcej informacji o Twoich doświadczeniach i umiejętnościach. Tak, aby nie pominąć żadnej kompetencji, która będzie istotna dla rekrutera.

CV warto zmieniać tylko w sytuacji, gdy aplikujesz na stanowiska o różnych charakterach, np. jeśli interesuje Cię zarówno stanowisko specjalisty, jak i szkoleniowca. W takim wypadku stwórz dwa CV. Jedno wysyłaj na specjalistyczne oferty pracy, a drugie na oferty pracy dla szkoleniowców.

Co może potencjalnie zaszkodzić kandydatom?

Czy są rzeczy, których trzeba się kategorycznie wystrzegać, pisząc CV? Niestety tak. Tworząc życiorys, możesz w bardzo prosty sposób zmniejszyć swoje szanse na zatrudnienie, zawierając w nim:

  • nieodpowiednie zdjęcie – pamiętaj, że zdjęcie w CV to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy. Jeżeli nie masz profesjonalnego zdjęcia, najlepiej będzie je całkowicie pominąć. Wiele osób wrzuca zdjęcia z wakacji, z dziwnym tłem, wycina swoją twarz z grupowego zdjęcia, lub nawet wrzuca zdjęcie z nakładkami z Instagrama. Takie zdjęcie zostanie negatywnie ocenione przez rekrutera, który poszukuje profesjonalisty. To złe wrażenie może zaprzepaścić Twoją szansę na rozmowę
  • stare stanowiska – jeśli jesteś świeżo po studiach, to wpisz do CV całe swoje doświadczenie zawodowe. Zrobisz wrażenie osoby ambitnej, która nie boi się pracy. Jeśli jednak już masz wieloletnie specjalistyczne doświadczenie, to usuń z CV informację o pracach dorywczych/wakacyjnych, które nie mają nic wspólnego z doświadczeniem na stanowisko, na które aplikujesz. Większość ludzi jest wzrokowcami, więc zanim wczytają się w tekst, to ocenią, że jesteś skoczkiem, a to wcale nie musi być prawdą. Przykład z życia wzięty: ”Ostatnio na stanowisko automatyka miałam fajnego kandydata. Pan po studiach zaczął pracę w jednej firmie i pracuje tam już trzeci rok. Jednak podczas studiów podejmował się paru prac dorywczych, które wpisał wraz z obecnym doświadczeniem. Mój klient po zapoznaniu się z profilem kandydata chciał go odrzucić, ponieważ stwierdził, że to jest skoczek: ”Pani Antonino, ten Pan w ciągu ostatnich 5 lat zmienił pracę 5 razy. My szukamy stabilnego pracownika!?. Klient nie miał czasu wczytywać się w CV, dopiero gdy wyjaśniłam, że te 4 wcześniejsze prace to były praktyki, staże i prace dodatkowe na studiach, to stwierdził, że faktycznie to może być stabilny pracownik i zaprosił kandydata na spotkanie?.

Co jeszcze jest popularnym mitem związanym z CV?

W internecie na temat CV znajdziemy mnóstwo poradników, lepszych i gorszych. Łączy się to niestety z ogromną ilością zdezaktualizowanych lub nieprawdziwych informacji. Spójrzmy zatem na najpopularniejsze mity o CV krążące w sieci:

Historia doświadczenia kandydata

Pierwszym mitem, jakim się zajmiemy, będzie wpisywanie w CV doświadczenia zawodowego pod stanowisko, na które aplikujemy.

Ciągłe doświadczenie w CV pokazuje pracodawcy Twoją chęć do pracy. Niezależnie czy jest to sklep spożywczy, czy nowe biuro w warszawskim wieżowcu – Ty odnajdziesz się w każdej sytuacji.

Przykład z życia wzięty: ?Jakiś czas temu kontaktowałam się z kandydatką, której profil na LinkedInie wskazywał, że ostatnią pracę wykonywała 3 lata temu. Myślałam, że może nie zaktualizowała swojego konta. Okazało się jednak, że Pani faktycznie nie pracowała od 3 lat. Przyczyną było niesatysfakcjonujące wynagrodzenie oferowane przez firmy, do których aplikowała. Niestety w tym wypadku oczekiwania finansowe były na poziomie seniora, a doświadczenie na poziomie juniora. Nie pomagał również brak aktualnej wiedzy z branży. Dla mnie atrakcyjniejszym kandydatem będzie osoba, która podczas przerwy od pracy w zawodzie była zatrudniona lub starał się zwiększyć swoją wiedzę związaną z zawodem?.

CV powinno mieć 1-2 strony

Kolejnym mitem jest jednostronicowe CV. Prawdą jest, że im krótsze CV, tym szybsze do przejrzenia i oceny. Jednak nie zapominajmy, że stanowisko stanowisku nierówne. Warto więc krótko opisać swoje zadania w każdej firmie. Najlepiej unikać elaboratów i zrobić to hasłowo – wypisać obowiązki od myślników. Jednak nie zamykajmy się w jednej stronie, jeśli mamy więcej informacji do przekazania.

Prześlij prezentację w formie video

Po internecie krąży wiele poradników, które podpowiadają jak wyróżnić się swoim CV. Zrób prezentację, nakręć film, prześlij zdjęcie lub ciekawą grafikę. Jeśli nie aplikujesz na grafika, fotografa, czy inne artystyczne stanowisko, to odpuść sobie tego typu formy. Twoje CV wyróżnia Twoja wiedza, umiejętności i doświadczenie zawodowe.

List motywacyjny

Czy zawsze trzeba pisać list motywacyjny? Jeżeli nie, to kiedy dodać go do aplikacji? 

Jeśli w formularzu lub w ofercie pracy nie ma informacji, że list motywacyjny jest wymagany, to nie musisz go wysyłać. 

Jeśli jednak taka prośba widnieje w ogłoszeniu, pamiętaj, aby nie korzystać z gotowych wzorów i zwrotów do listu motywacyjnego. Lepsze wrażenie na rekruterze zrobi krótki tekst, napisany samodzielnie, opisujący Twoje indywidualne osiągnięcia, niż kalka dokumentu z internetu. Plagiat może wskazywać na to, że nie potrafisz pracować samodzielnie.

Jeżeli rekruter oczekuje listu motywacyjnego, to znaczy, że go przeczyta, i że miał już do czynienia z dużą ilością takich dokumentów. Frazy z poradników, zna więc pewnie na pamięć. Zatem jeżeli w skopiowanym z internetu liście motywacyjnym napiszemy, że jesteśmy kreatywni, nie będzie to dla rekrutera wiarygodna informacja.

Podsumowanie

Czy przed dzisiejszą lekturą, wydawało Ci się, że stworzenie dobrego życiorysu wymaga tajemnej wiedzy? W rzeczywistości nie jest to skomplikowany proces, pod warunkiem, że poprzedzisz go resarchem o dobrych praktykach. W tym artykule chcieliśmy przedstawić poszczególne etapy opracowania CV, w taki sposób, żeby łatwo było Ci je odtworzyć. Mamy nadzieję, że dzięki wskazówkom naszych rekruterów, pisanie przyjdzie Ci teraz łatwiej.

Autorką tekstu jest Antonina Zagwojska – HR Consultant w Bergman Engineering.