Kontrakting to nie praca tymczasowa – poznaj różnice!
Praca tymczasowa – zazwyczaj jest rozumiana jako:
- umowa o pracę na czas określony,
- umowa zlecenie,
- umowa o dzieło.
Zawsze jest zawierana pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W przypadku kontraktingu wygląda to nieco inaczej. Pracownik kontraktowy zatrudniony jest przez zewnętrznego partnera, a nie przez pracodawcę, dla którego wykonuje pracę.
Brzmi skomplikowanie? Właśnie dlatego powstał ten artykuł. Dowiesz się z niego, na czym polega kontrakting oraz jak odróżnić go od pracy tymczasowej.
Różnice pomiędzy kontraktingiem a pracą tymczasową
Jak to wygląda prawnie?
Kontrakting oznacza większą swobodę, zarówno dla specjalistów, jak i pracodawców. Poniżej wyjaśniamy, z czego wynika takie poczucie.
Pracownik kontraktowy jest ”wynajmowany” od innego przedsiębiorstwa, np. agencji rekrutacyjnej. Nie jest on zatrudniony na umowę o pracę, dzieło czy zlecenie w miejscu pracy. W związku z tym pracodawca nie musi ponosić dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika, a pracownik nie jest przywiązany do jednego miejsca. Przełożonym kontraktora jest firma, która go zatrudnia, czyli np. wspominana wcześniej agencja.
Oznacza to, że przy kontraktingu umowę zawierają dwa przedsiębiorstwa. A sam pracownik nie jest prawnie związany z firmą, dla której wykonuje usługę. Obydwie strony podlegają więc kodeksowi cywilnemu, a nie kodeksowi pracy.
Dla kogo jest kontrakting?
Osoby z dużym doświadczeniem często wybierają kontrakting, gdy praca w jednej firmie na jednym stanowisku nie daje im już możliwości rozwoju. Nowe miejsca pracy to okazje do nauki i mierzenia się z ciekawymi wyzwaniami oraz wyższej pensji. To prawda, kontraktorzy mogą ustalać własne stawki i tym samym zarabiać dużo więcej niż ich odpowiednicy zatrudnieni na etacie. Firmom zazwyczaj opłaca się dopłacić tę różnicę, ponieważ kontraktorzy często dzielą się wiedzą lub nawet szkolą regularnych pracowników.
Tu warto zauważyć, że pracownicy tymczasowi to zazwyczaj osoby pracujące na niższych stanowiskach lub pracujące na zastępstwo za stałego pracownika. Nie mają przywileju ustalania własnych stawek i są wynagradzane podobnie do osób pracujących w firmie na etacie.
Jakie firmy zatrudniają kontraktorów?
Zazwyczaj firmy decydują się na zatrudnienie kontraktorów, gdy potrzebują fachowców do konkretnego, jednorazowego projektu. Projekt niekoniecznie musi być związany z tym czym zajmuje się dana firma, a więc może ona w ogóle nie mieć potrzebnych specjalistów na pokładzie. Nie opłaca jej się tworzenie nowego działu oraz szkolenie pracowników, skoro ma możliwość wynajęcia doświadczonego zespołu, tylko do tego konkretnego zadania. Nieco inaczej jest w przypadku pracowników tymczasowych, z którymi po wykonanym zadaniu często przedłuża się współpracę, np. w formie stałego zatrudnienia.
Poprzedni akapit niejako sugeruje, że z kontraktingu korzystają firmy z branż, w których pracuje się projektowo. I to prawda, ten model współpracy najlepiej sprawdza się w firmach produkcyjnych, przemysłowych oraz technologicznych. Z kolei przedsiębiorcy np. z branży HoReCa chętniej zatrudniają pracowników na umowę zlecenie, umowę o dzieło, czy umowę o pracę na czas określony.
Kiedy warto zdecydować się na zatrudnienie kontraktora?
Znasz już różnicę pomiędzy tytułowymi formami współpracy, warto jeszcze dowiedzieć się, czy kontrakting to coś dla Ciebie.
-
Potrzebujesz fachowców z dużym doświadczeniem
Zdecyduj się na kontrakting, jeżeli potrzebujesz fachowców z dużym doświadczeniem. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, tacy pracownicy, często zmieniają miejsca pracy. Dzięki temu uczą się pracować w różnych warunkach i radzić z pojawiającymi się przy każdym projekcie wyzwaniami. Ten dorobek zmniejsza ryzyko, że prace w Twojej firmie zatrzymają się ze względu na problem ?nie do przejścia?.
-
Nie masz możliwości szkolenia pracowników
To rozwiązanie uratuje Cię również, gdy będziesz potrzebować osoby do pracy przy kilku projektach, ale nie będziesz mieć zasobów, aby ją wyszkolić. Nieraz kontraktorzy oprócz wiedzy i umiejętności wspomagają Twoją firmę odpowiednimi narzędziami, których zakup na jeden lub kilka projektów byłby nieopłacalny.
-
Nie możesz zatrudnić kolejnych pracowników
Kontrakting to dobre wyjście w sytuacji, w której z jakiegoś powodu nie możesz zatrudnić nowego pracownika, np. ze względu na przekroczone limity pracowników. A także, gdy potrzebujesz zespołu fachowców na już i nie masz czasu na ich szkolenie.
Jeżeli znajdujesz się w którejś z powyższych sytuacji, lub myślisz, że kontrakting to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy, koniecznie skontaktuj się z nami. Posiadamy ogromną bazę fachowców z wielu branż, z którymi chętnie Cię zapoznamy. Nasz proces jest szybki i dostosowany do Twoich potrzeb.