Oszczędności, jakie daje kontrakting
Kontrakting to forma zatrudnienia, w której pracownik jest ”wypożyczany” z innej firmy na czas trwania danego projektu. Jest coraz bardziej popularny, ze względu na różne przywileje, które wynikają z faktu, że przedsiębiorca oraz kontraktor nie są związani tradycyjną umową.
Czym dokładnie jest kontrakting wyjaśniamy tutaj, a w tym artykule skupimy się na oszczędnościach, jakie przynosi firmie to rozwiązanie.
1. Nie ponosisz opłat za pracownika
Kontraktora zatrudniasz za pośrednictwem innej firmy, np. agencji rekrutacyjnej, z którą podpisujesz umowę. To oznacza, że kontraktor, nie jest de facto Twoim pracownikiem. Do kosztów współpracy nie musisz w takim wypadku doliczać urlopów, L4, czy utrzymania wewnętrznego zespołu HR, niezbędnego do poszukiwania wykwalifikowanych pracowników.
Czasami zatrudnieni kontraktorzy posiadają już niezbędne im do pracy narzędzia oraz maszyny. Jeżeli są skłonni użyczyć ich do projektu, to będzie to dla Ciebie kolejna oszczędność.
2. Nie płacisz za przestoje w pracy
Jak wspominaliśmy w poprzednim punkcie, kontraktorzy to nie są Twoi stali pracownicy, to osoby zatrudnione do wykonania konkretnego zadania, w określonym czasie. W przypadku, gdy prace muszą zostać chwilowo zatrzymane, nie obowiązuje Cię więc wypłacanie im dodatkowej pensji. Taki obowiązek masz tylko w stosunku do pracowników etatowych, którym musisz wypłacić wynagrodzenie, niezależnie od postępu prac.
Po zakończeniu projektu kontraktorzy przeważnie podejmują pracę w kolejnych firmach. Zupełnie odmiennie do reszty pracowników, którzy po ukończeniu prac czekają na nowe zadania, a Ty? Płacisz za to czekanie.
3. Niższe koszty onboardingu
Pracownicy kontraktowi pracują w wielu miejscach, na wielu projektach, dzięki temu mają duże doświadczenie i szybko wdrażają się w nowe koncepcje. Wiedzą oni dokładnie, o co mają zapytać i co im będzie potrzebne do wykonania projektu. Twoi regularni pracownicy nie będą więc zbyt obciążeni opieką nad nowymi kolegami i będą mogli zająć się swoimi obowiązkami.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznym onboardingu, to zapraszamy do przeczytania tego artykułu.
4. Brak kosztów szkolenia
Na kontrakting najczęściej decydują się eksperci, którzy czują, że praca w jednej firmie ogranicza ich rozwój zawodowy. Podczas każdego kolejnego projektu zdobywają nowe, praktyczne doświadczenia, które pozwalają im się jeszcze bardziej wyspecjalizować. To odróżnia ich nieco od regularnych pracowników, którzy mierzyli się z wyzwaniami tylko w paru firmach.
W związku z tym, pracując z kontraktorami, zazwyczaj nie musisz organizować dodatkowych szkoleń. Czasami zdarza się nawet, że to kontraktorzy szkolą wewnętrznych pracowników.
5. Mniejsze ryzyko powtórnej rekrutacji
Kontraktorzy to osoby, które ”wynajmujesz” od zewnętrznego partnera. Oznacza to, że przeszły one już weryfikacje innego przedsiębiorcy, który niejako za nie ręczy. Agencje rekrutacyjne mają bardzo duże doświadczenie w rekrutowaniu specjalistów z różnych branż, mają również dostęp do narzędzi, które ułatwiają im sprawdzanie umiejętności kandydatów.
Zatem kontraktorzy to osoby, które pomyślnie zakończyły dwa procesy rekrutacyjne, u agencji i w Twojej firmie. To zwiększa szanse, że pracownicy będą naprawdę dobrze dopasowani do zadania. Obniża także ryzyko zatrudnienia kogoś niekompetentnego i powtórzenia drogiego procesu rekrutacyjnego.
Kiedy kontrakting to dobra opcja dla firmy?
Kontrakting to bardzo opłacalna opcja dla wielu przedsiębiorców. Czy jesteś jednym z nich? Poniżej opiszę dwie sytuację, w której kontrakting okazał się idealnym rozwiązaniem dla naszych klientów.
Case 1. Potrzeba szybkiego wsparcia zespołu
Firma z branży spożywczej rozpoczęła długo wyczekiwany projekt rozbudowy zakładu. Był on o tyle skomplikowany, że obejmował również modernizacje maszyn oraz linii produkcyjnych w całym zakładzie. Niestety, w trakcie prac okazało się, że pracownicy nie będą w stanie zrealizować założonych celów na czas.
Firma rozpoczęła więc rekrutację, która miała na celu zapewnić wsparcie dotychczasowej ekipie. Szybko okazało się jednak, że to nie tędy droga. Nie potrzebowali takiej ilości pracowników na stałe, a jedynie do czasu zakończenia prac. Dodatkowo potrzeba była dość pilna, a jak wiadomo, rekrutacje mogą się znacznie wydłużać. Te powody sprawiły, że firma zaczęła interesować się kontraktingiem.
Na szczęście trafili do Bergman Engineering, gdzie nasi specjaliści szybko znaleźli odpowiednich pracowników, co pozwoliło na pomyślne zakończenie projektu.
Zatrudnione wtedy osoby do dziś świadczą usługi dla tej firmy, ale już przy innych projektach.
Case 2. Brak odpowiednich kompetencji w zespole
Pewna firma w związku z nową inwestycją, potrzebowała zatrudnić specjalistów zajmujących się sprawami bezpieczeństwa. Do ich obowiązków miało należeć nadzorowanie projektów pod kątem przestrzegania BHP, a także tworzenie raportów oraz dokumentacji obejmującej normy bezpieczeństwa. Pracownicy firmy nie posiadali wiedzy i doświadczenia, które spełniałyby wymagania inwestora.
Firma zwróciła się do nas z pytaniem, czy takie osoby znajdują się w naszej bazie i, czy chciałyby rozpocząć z nimi współpracę. Od razu zabraliśmy się do przygotowywania oferty, a następnie kontaktu z kandydatami.
Jeżeli ciekawi Cię, jak wygląda współpraca z zewnętrzną agencją, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Po dwóch tygodniach wróciliśmy do klienta z ośmioma idealnymi kandydatami, którzy mogli rozpocząć pracę już za trzy tygodnie.
Klient finalnie wybrał dwie osoby, które świadczyły usługi kontraktingu przez cały rok. Tym razem, po zakończonym projekcie kontraktorzy rozpoczęli pracę u kolejnych klientów.
Firmy decydują się na usługi kontraktingu z przeróżnych powodów. Tak jak w powyższych case?ach mogą pilnie potrzebować gotowej do pracy ekipy, lub poszukiwać wykwalifikowanych pracowników do konkretnego projektu. Innych zachęca do tego możliwość wynajęcia specjalistów bez konieczności zatrudniania ich w firmie, a także szansa pracy ze trudnodostępnymi na rynku ekspertami.
Podsumowanie
Współpraca z zewnętrzną agencją i korzystanie z usług kontraktingu to bardzo opłacalna opcja dla wielu przedsiębiorców. Masz pewność, że przychodzące na projekt osoby to prawdziwi eksperci z długoletnim doświadczeniem. Dodatkowo nie musisz przejmować się kosztami ani obowiązkami wynikającymi z zatrudnienia nowych pracowników.
Jeżeli brzmi to jak coś dla Ciebie, to koniecznie skontaktuj się z nami. Z pewnością znajdziemy kontraktorów idealnych dla Twojej firmy.