Co to jest kontrakting inżynierów i kto z niego korzysta?
Dostęp do wykwalifikowanych inżynierów to jedno z największych wyzwań firm przemysłowych, produkcyjnych i technologicznych. W firmach lotniczych czy automotive dużo częściej niż ”jaki projekt wykonać” pada pytanie ”kim”.
W odpowiedzi na niekończące się zapotrzebowanie firm na wyspecjalizowaną kadrę powstał kontrakting, czyli umowa, która pozwala wynająć inżyniera na projekt, bez konieczności zatrudnienia go na stałe.
Co to jest kontrakting i dlaczego firmy się na niego decydują?
Co to jest kontrakting – definicja
Kontrakting to rodzaj outsourcingu, który polega na wynajęciu pracownika (kontraktora) przez firmę na czas trwania danego projektu. Kontraktor nie jest jednak zatrudniony bezpośrednio przez przedsiębiorstwo, dla którego wykonuje usługi, a przez partnera zewnętrznego, przeważnie agencję rekrutacyjną.
Kontrakt zawiązywany jest pomiędzy przedsiębiorstwami: firmą zlecającą usługi a firmą, która wynajmuje kontraktora. Fakt ten potwierdza tymczasowy, projektowy charakter kontraktu, a także odróżnia umowę kontraktową np. od umowy o dzieło i zlecenia, które zawiązuje się bezpośrednio z osobami fizycznymi.
Kontrakting od Umowy o Pracę odróżnia fakt, że nie podlega pod przepisy Prawa Pracy, a pod Kodeks Cywilny, przez co zapewnia wszystkim stronom umowy dużo większą swobodę, o czym poniżej.
Jakie są korzyści z kontraktingu dla firm?
Kontrakting nie dla wszystkich jest intuicyjnym rozwiązaniem. Można zadać sobie pytanie: dlaczego firma miałyby zatrudnić specjalistę na krótki czas, zamiast mieć go u siebie na stałe? Odpowiedzi jest kilka i przedstawimy te najważniejsze.
Większa elastyczność
Firmy produkcyjne czy przemysłowe często mają okresowe zapotrzebowanie na dane umiejętności. Kiedy producent części samochodowych chce zaprojektować maszynę do produkcji lusterek bocznych, wiedza i doświadczenie inżyniera procesu jest mu potrzebna tylko na ten jeden projekt.
Dzięki kontraktingowi, taki producent nie musi wiązać się z inżynierem na długi czas i martwić się o to, czy znajdzie się dla niego praca. Zamiast tego zatrudnia różnych specjalistów na różne projekty, w zależności od tego, na co akurat jest zapotrzebowanie.
Oszczędności finansowe
Przytoczona powyżej elastyczność pozwala firmom ograniczać koszty kadrowe. Pensje wykwalifikowanych inżynierów są wysokie i utrzymywanie ich bez względu na zapotrzebowanie jest drogie. W przypadku kontraktu – nawet jeśli miesięczny koszt pracownika jest większy niż przy etacie – firmy nie płacą za puste przebiegi i nie muszą martwić się o zapewnienie pracy specjaliście.
Pamiętajmy też, że kontrakting generuje oszczędności nie tylko na samych wypłatach, ale także na wydatkach związanych z zapewnieniem miejsca pracy inżyniera (koszty biurowe), opłacania urlopów i L4, czy nawet utrzymywania wewnętrznego zespołu rekrutacyjnego do szukania wykwalifikowanych pracowników.
Mniej formalności
Za większość, lub nawet wszystkie formalności administracyjno-prawna związane z zatrudnieniem kontraktora, bierze odpowiedzialność firma zewnętrzna. Przedsiębiorstwo, które potrzebuje kompetencji np. inżyniera produkcji, nie martwić się o proces szukania kandydata czy negocjowania z nim kwestii finansowych i socjalnych.
To wyjątkowo ważny argument, kiedy firmy potrzebują specjalistów w kraju, którego nie znają. Dzięki pośrednictwu agencji rekrutacyjnych nie muszą nadrabiać całego prawa pracy, czy szukać miejsc, w których najłatwiej znaleźć danych specjalistów.
Dostęp do wiedzy i doświadczenia fachowców
Kontraktorzy rozwiązują podobne problemy w różnych realiach biznesowych, dlatego ich wiedza specjalistyczna jest zazwyczaj bardziej kompleksowa niż pracownika etatowego. Dzięki realizowaniu kontraktów w różnych miejscach mają oni większą świadomość branżową i obycie biznesowe, z których firmy mogą czerpać przy własnych projektach.
Dodatkowo kontrakt zakłada wykonanie konkretnego projektu w danym czasie, co sprzyja efektywności pracy. Inaczej pracuje się, gdy już sama forma współpracy zakłada termin dostarczenia projektu, a inaczej, kiedy etat gwarantuje pracownikowi, że zostanie z firmą przez dany okres bez względu na postęp prac.
Pomoc w sytuacjach kryzysowych
Kontrakting jest świetną odpowiedzią na wszelkie nieprzewidziane sytuacje biznesowe. Kiedy projekt się opóźnia i trzeba zatrudnić kogoś ”na wczoraj”, kontraktorzy gotowi do krótkoterminowych zleceń zapewniają ciągłość pracy przedsiębiorstwa.
Podobnie, jeśli korporacja przekroczy limit zatrudnień wynikający z lokalnych przepisów prawa pracy, lub odwrotnie – nie zapewni pracy np. określonej liczbie obcokrajowców. Wówczas kontraktorzy przychodzą na pomoc i pozwalają firmom rozwijać się bez konieczności zwalniania personelu czy szukania i zatrudniania pracowników na stałe.
Jakie są korzyści z kontraktingu dla pracowników?
Podobnie jak w przypadku firm, tak samo w przypadku pracowników można mieć wątpliwości, czy tymczasowy kontrakt jest lepszy niż stały, bezpieczny etat. Oto kilka argumentów, które przemawiają za umowami na konkretne projekty.
Większa wartość na rynku
Praca na różnych projektach, z różnymi ludźmi, w różnych lokalizacjach, daje inżynierowi lepszą znajomość branży i biznesu w ogóle. Jest to niewątpliwy atut pracownika, który przekłada się na jego wartość na rynku. Firma zapłaci więcej pieniędzy za pracę inżyniera produkcji, który zebrał doświadczenie z 5 różnych kontraktów, niż takiego, który od 5 lat robi podobne rzeczy w tej samej firmie.
Elastyczność i niezależność
W czasach, gdy praca zdalna stała się normą, a ”internetowi nomadzi”, czyli osoby podróżujące po świecie i pracujące z dowolnego miejsca stały się modnym stylem życia, możliwość częstej zmiany pracodawcy i regularnych wyjazdów jest wartością samą w sobie. Kontrakt nie przywiązuje pracownika do danego miejsca na długo i pozwala na swobodę wyboru, która dla wielu ludzi jest kluczowa.
Elastyczność kontraktingu przejawia się też w tym, że pracownik ma większy wpływ na to gdzie, z kim i nad czym pracuje. Przy pracy na etacie jest to zależne od strategii firmy i tego, jakich klientów pozyska.
Większe zarobki
Praca na etacie to większe ryzyko ”sufitu finansowego”, czyli osiągnięcia pułapu zarobków, którego w danej firmie już się nie przeskoczy. Kontrakting, choć nie daje długoterminowej gwarancji pracy, daje pracownikowi możliwość większej wypłaty w skali miesiąca roboczego. Możliwość zmiany kontraktu, to możliwość wyboru pracodawcy, którzy może płacić większe pieniądze za taki sam zakres obowiązków.
Dla kogo kontrakting?
Kontrakting sprawdza się w branżach, gdzie pracuje się projektowo, dlatego korzystają z niego głównie przedsiębiorstwa produkcyjne, przemysłowe i technologiczne. Kiedy jest potrzeba zatrudnienia inżyniera do zbudowania konkretnej hali produkcyjnej, często lepiej jest wynająć specjalistę na konkretną budowę, niż zatrudniać go na stałe i ponosić związane z tym koszty.
Ze względu na elastyczność i różnorodność kontraktingu, po drugiej stronie medalu są niezależni i otwarci na nowe wyzwania pracownicy, którzy wybierają swobodę działania ponad gwarancję zatrudnienia.
Jeśli reprezentujesz firmę, która szuka inżynierów, lub sam jesteś specjalistą i chcesz sprawdzić, czy ten model współpracy jest dla Ciebie, jesteśmy do Twojej dyspozycji.