Hiring manager – najważniejsza rola w rekrutacji

Osobami najlepiej znającymi potrzeby rekrutacyjne rzadko są sami rekruterzy. 

Nie zrozumcie nas źle, to oczywiście dzięki rekruterom cały proces przebiega tak, jak powinien. O samych zapotrzebowaniach jednak najlepiej wiedzą menedżerowie, prezesi, i inne osoby na stanowiskach kierowniczych. I to oni właśnie zostają hiring managerami. 

W tym artykule opowiemy, kim jest hiring manager i dlaczego jego rola w rekrutacji jest tak istotna. 

Kogo właściwie chcemy zrekrutować?

Prosta odpowiedź ”nowego pracownika” oczywiście nie wystarczy. 

Aby móc zacząć proces rekrutacji, trzeba na to pozornie proste pytanie odpowiedzieć w bardzo szczegółowy sposób. Musimy przecież dokładnie ustalić takie kwestie, jak

  • wymagane umiejętności kandydata – twarde oraz miękkie
  • znajomość określonych technologii
  • niezbędne doświadczenie
  • wymagane języki
  • opis samego stanowiska, zadania, wykorzystywane narzędzia

Nikt tak precyzyjnie nie odpowie na pytania dotyczące tych wymagań, jak sam kierownik. Hiring manager to najczęściej właśnie lider, który zgłosił zapotrzebowanie na rekrutację. Jego rolą jest dostarczenie informacji o stanowisku, a także aktywny udział w rozmowach i weryfikacji kandydatów, zwłaszcza pod kątem technicznym. Rekruterzy natomiast często oceniają kompetencje miękkie, czy też dopasowanie do zespołu lub organizacji. 

Hiring manager jest też zazwyczaj główną osobą decyzyjną, jeśli w procesie nie biorą udziału przełożeni wyższego szczebla. To do niego, a nie specjalisty z działu rekrutacji, należy ostatnie słowo o zatrudnieniu.

Dlaczego funkcja hiring managera jest tak istotna?

Bez kompletnego pakietu informacji o stanowisku trudno o skuteczną rekrutację, a to właśnie kierownicy mają najszerszą wiedzę o potrzebach. Rola ta jest szczególnie ważna w przypadku stanowisk technicznych. Zaawansowana wiedza liderów pozwala nie tylko na stworzenie jakościowych ofert pracy, ale i skuteczną weryfikację kandydatów. To dzięki ich ekspertyzie i zaangażowaniu w proces rekrutacji udaje się zatrudniać najlepsze osoby na wymagające stanowiska. 

Jak wygląda współpraca pomiędzy hiring managerem a rekruterem?

Kiedy pojawia się zapotrzebowanie, hiring manager musi dostarczyć do działu HR opis stanowiska i wymienione wcześniej wymagania. Do tego pakietu rekruterzy dołączają np. informacje o benefitach i inne szczegóły, o których zazwyczaj są znacznie lepiej poinformowani. Dodatkowo wspólnie z managerem zadecydować muszą o procesie, tj.:

  • liczbie etapów rekrutacji
  • formie (call lub spotkanie osobiste)
  • dodatkowych zadaniach

Niezwykle istotne jest też udostępnienie kalendarza hiring managera, by móc sprawnie umawiać rozmowy z kandydatami. 

Z gotową ofertą i ustalonym procesem można przejść do poszukiwania kandydatów i wstępnej selekcji. Ten etap należy w pełni do zespołu rekrutacji. Hiring manager wraca do akcji, gdy dostarczone do niego zostaną profile wybranych kandydatów. Jego zadaniem jest ocena i wybór najbardziej odpowiednich do zaproszenia na rozmowę. 

Kim jest idealny hiring manager?

Koniecznymi cechami jest wiedza techniczna o stanowisku. Musi on doskonale wiedzieć, jakie umiejętności twarde są konieczne dla danej funkcji. Zważywszy jednak na to, że zazwyczaj hiring managerem stają się liderzy zespołów, o ten aspekt nie trudno. Warto również, by mieli oni umiejętności interpersonalne, by potrafili sprawnie przeprowadzać rozmowę z kandydatem i weryfikować umiejętności. Dodatkowym atutem jest umiejętność zaprezentowania firmy z dobrej strony, a dzięki temu zachęcenie kandydata do przyjęcia ewentualnej oferty. Należy pamiętać, że to kandydaci często mają kilka ofert do wyboru i ostatecznie zadecydować mogą detale. 

Idealny hiring manager to osoba, która ma świadomość roli czasu w procesie rekrutacji. Niestety, zdarza się, że kilkudniowa zwłoka może sprawić, że doskonały kandydat przyjmie już inną ofertę. Należy więc działać szybko, być elastycznym i wyrozumiałym, jeśli kandydatowi akurat wybrana godzina rozmowy nie pasuje. 

Musi on też aktywnie współpracować z zespołem HR, dostarczać wymagane informacje, i być otwartym pewne odstępstwa. Czasem zdarza się, że na rynku zwyczajnie nie ma osób z określonym zestawem umiejętności. Zamiast więc czekać wiele miesięcy na pojawienie się idealnego kandydata, warto czasem dać szansę osobie mniej wyspecjalizowanej i poświęcić nieco czasu na szkolenie. 

Bycie hiring managerem nie takie straszne, jak je malują

Chociaż powyższe obowiązki i funkcje decyzyjne mogą brzmieć jak ciężar, z odpowiednim zespołem HR zadanie to staje się znacznie prostsze, niż może się wydawać. Kluczem do sukcesu jest sprawna komunikacja, ustalenie przejrzystego procesu, i rekrutacyjny know-how. Czasem pomocne może być też krótkie szkolenie z dot. procesu rozmowy rekrutacyjnej, by hiring manager był doskonale przygotowany zarówno do weryfikacji kandydata, jak i skutecznego zachęcenia do oferty. 

Jako specjaliści od rekrutacji na techniczne stanowiska, jesteśmy w stanie skutecznie selekcjonować kandydatów, by do hiring managerów trafiały wyłącznie te najlepiej dopasowane profile. Dzięki temu skutecznie finalizujemy nawet te najtrudniejsze rekrutacje. Jeśli więc potrzebujesz wsparcia w zatrudnianiu inżynierów, skontaktuj się z nami

Autorką tekstu jest Monika Paciorkowska – Krawców – Senior Technical Recruiter w Bergman Engineering