Jak zatrudnić inżyniera projektu, którego nie ma w województwie? Kontrakting Case Study

Ponad 90% rekrutacji, które Bergman przeprowadza dla klientów, to rekrutacje lokalne. Zdarzają się jednak sytuacje, że specjalizacja kandydata jest na tyle wąska, lub w danym mieście czy regionie jest na nią tak duży popyt, że zwyczajnie nie da się znaleźć nikogo na miejscu.

W 2020 roku zgłosiła się do nas firma produkcyjna z Małopolski, która miała dokładnie taki problem. Szukała inżyniera projektu do optymalizacji parku maszynowego ?na wczoraj?. Klientowi zależało na doświadczonym specjaliście, który nie będzie wymagał długiego wdrożenia. 

Poszukiwania zaczęliśmy od lokalnego rynku, jednak żaden kandydat nie spełniał warunków klienta, więc zaczęliśmy poszukiwania w innych częściach Polski.

Dlaczego rekrutacja z relokacją to wyzwanie?

Podstawowym problemem firm, które chcą zatrudnić kogoś spoza swojego regionu, jest brak przygotowanego pakietu relokacyjnego, czyli konkretnych warunków wsparcia socjalnego, jakie firma może udzielić kandydatowi. Z naszego doświadczenia, wewnętrzne działy HR firm często ustalają takie pakiety spontanicznie, co naraża firmę na znaczne przekroczenie budżetu i nieprzewidziane koszty. 

Relokacja jest problematyczna także dla samych kandydatów, bo nie chcą ponosić dodatkowych kosztów kolejnego mieszkania. Doświadczeni specjaliści często mają też rodziny, których nie chcą przenosić w inne miejsce tylko ze względu na pracę. Partner kontraktora może przecież mieć własne plany zawodowe i relokacja w nowe miejsce nie musi być z nimi spójna.

Mimo tak wielu głosów ”przeciw” klient potrzebował inżyniera projektu, który pomoże mu zbudować park maszynowy. Fakt, że taka rekrutacja jest trudniejsza od lokalnej, nie oznacza przecież, że nie jest niemożliwa i chętnie podjęliśmy się tego wyzwania.

Zatrudnienie kandydata spoza regionu – jak to robi Bergman?

Kiedy nawiązujemy współpracę z klientem, zawsze pytamy, czy jest otwarty na osoby, które chcą się relokować. Nawet jeśli odpowiedź jest pozytywna, zawsze najpierw przeczesujemy rynek lokalny i jeśli na nim nie znajdziemy odpowiednich kandydatów, dopiero wtedy rozszerzamy obszar poszukiwań; o miasta i województwa ościenne, a następnie cały kraj. 

Jeśli klient jest gotowy na zatrudnienia z relokacją, pomagamy mu w przygotowaniu pakietu relokacyjnego. Nasza spółka ma już prawie 10 lat doświadczenia w rekrutowaniu z relokacją i wiemy, jakie warunki przeprowadzki będą atrakcyjne dla kandydata, ale jednocześnie optymalne budżetowo dla firmy. Co więcej, pomagamy też w wypracowaniu rozwiązań księgowych, uwzględniających koszty zakwaterowania w wypłacie kandydata.

Na koniec, kiedy budujemy własną siatkę kontraktorów, w tym inżynierów procesu, zawsze dopytujemy o możliwość przeniesienia do innego miasta, czy nawet kraju. Dla wielu kandydatów zmiana miejsca zamieszkania to ciekawe wyzwanie życiowe i biznesowe:  możliwość poznania nowego miasta i ludzi, oraz pracy nad projektem, którego nie mogą realizować w swojej okolicy. 

Inżynier procesu zatrudniony na kontrakt

Dla klienta z branży maszynowej znaleźliśmy Pana Tadeusza – doświadczonego inżyniera procesu z Dolnego Śląska, który miał już za sobą zarówno projekty w przemyśle ciężkim, jak i relokację. Zgodził się na warunki finansowe i socjalne, które wspólnie z naszym klientem wypracowaliśmy i zaproponowaliśmy. 

Pan Tadeusz pracował dla klienta do końca projektu, a kiedy kontrakt się skończył, wrócił do swojego miejsca zamieszkania, bogatszy o nowe doświadczenia zawodowe.

Klient natomiast, otwierając się na relokację, dostał możliwość pozyskania kandydata, który nie był dostępny na rynku lokalnym. Dzięki temu park maszynowy – strategiczny projekt biznesowy – został uruchomiony bez przeszkód i według zaplanowanego terminu.

Szukasz inżyniera, którego nie ma w województwie?

Jeśli poszukujesz kandydata dla swojego projektu i wiesz, że znalezienie go na rodzimym rynku graniczy z cudem, chętnie pomożemy Ci przygotować się do takiej rekrutacji. 

Wspieramy nie tylko od strony czysto rekruterskiej, ale także pomagamy przygotować optymalne rozwiązania formalno-księgowe. 

Zgłoś się do nas przez formularz kontaktowy, na mail sprzedaz@bergman-engineering.com lub po prostu zadzwoń: +48 503 436 098. Do usłyszenia!