
Czego nowoczesny pracownik oczekuje od pracodawcy?
Rynek pracy mocno zmienił się na przełomie ostatnich lat i to, co do niedawna było benefitem i dobrą wolą pracodawcy, dzisiaj, dla nowej generacji pracowników, jest standardem, bez którego nie wyobrażają sobie pracy.
Aby utrzymać w firmie nowoczesne, perspektywiczne osoby, zarządy firm i działy HR muszą nadążać za ich zmieniającymi się oczekiwaniami. A te różnią się od oczekiwań sprzed 20 czy 10 lat, kiedy sama nazwa firmy wystarczyła, aby przyciągnąć do siebie i utrzymać na lata kadrę pracowniczą.
W Bergman Engineering codziennie rozmawiamy z kandydatami z generacji Z, urodzonymi po 1995 roku. Oto nasze wnioski dotyczące tego, czego oczekują od miejsca zatrudnienia.
Możliwość rozwoju zawodowego
Młodzi, ambitni pracownicy potrzebują czegoś więcej niż stabilnej i przewidywalnej pracy, która jest mało rozwojowa. Chcą wyzwań, świeżej, aktualnej wiedzy i nowych bodźców.
Z tego powodu budżet szkoleniowy, jasno określona ścieżka awansu, szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne oraz rozwojowe, ciekawe projekty powinny być w arsenale każdego pracodawcy. Bez nich zdolni nie będą spełniać się zawodowo i szybko się znudzą, wypalą.
Bardzo ważna jest też możliwość zmiany stanowiska wewnątrz firmy. Jeśli okaże się, że obecne stanowisko jednak nie jest tym, w czym pracownik chce się rozwijać, powinien mieć możliwość poszukiwania innego stanowiska wewnątrz firmy.
Elastyczne godziny pracy i praca zdalna
Pracownicy nowej generacji nie uznają sztywnej pracy od 8 do 16; chcą mieć możliwość zmiany tych godzin, pod warunkiem że wykonali swoją pracę. Innymi słowy, bardziej niż przez sztywne godziny, pracodawcy powinni rozliczać się z nimi wykonaną pracą. Bo po co siedzieć 2 godziny w pracy nic nie robiąc, jeśli skończyło się zadanie wcześniej?
Podobnie jest z pracą zdalną; w branży IT stała się już standardem i coraz więcej branż przechodzi przynajmniej na model hybrydowy, gdzie część etatu odbywa się zdalnie, a część w biurze.
Elastyczne godziny pracy i praca zdalna to wymagania, które kiedyś były przywilejem wąskiej grupy pracowników na rynku, głównie z branży nowych technologii. Dzisiaj to norma, której oczekują młodzi pracownicy niezależnie od sektora biznesowego.
Benefity pracownicze, pakiety dodatkowe
Kolejny benefit, który w coraz mniejszym stopniu jest przywilejem i po prostu staje się normą. Pakiety medyczne i sportowe dla wielu młodych pracowników są ”must-have”, czyli nie wybiorą pracodawcy, który nie uwzględnia benefitów.
Podstawowe benefity dotyczą prywatnej opieki zdrowotnej i kart typu Multisport, jednak pracodawcy coraz częściej sięgają także po inne produkty i usługi, np. masaż, sprzęt turystyczny, czy dopłaty do wyjazdów zagranicznych.
Praca z nowoczesnymi narzędziami/innowacyjną technologią
Chcesz utrzymać przy sobie nowoczesnego pracownika i dajesz mu do pracy starego, powolnego laptopa? Zapomnij, że zostanie z Tobą dłużej niż kilka miesięcy! Sprzęt firmowy powinien być przynajmniej tak szybki, jak prywatny. W innym wypadku będzie frustrował i zniechęcał do pracy – zwłaszcza młodych pracowników, przyzwyczajonych do nowej generacji telefonów i laptopów.
Nowoczesne narzędzia to także oprogramowanie, które przyspiesza i automatyzuje pracę. Jeśli jakaś aplikacja może zautomatyzować manualną pracę, warto w nią zainwestować i udostępnić pracownikowi. Specjaliści z generacji Z nie chcą odtwarzać ręcznie nużących, powtarzalnych zadań – wolą ten czas spędzić na pracy koncepcyjnej, kreatywnej.
Wyższy, szczytny cel
Kwestie moralne coraz częściej są kartą przetargową w walce o nowoczesnego pracownika. Wspieracie rozwój Zielonej Energii w Polsce? Super. Organizujecie raz na czas zbiórkę dla lokalnego schroniska? Świetnie. Sponsorujecie wydarzenie zorganizowane przez organizację broniącej praw człowieka? Dokładnie takimi działaniami możecie przyciągnąć, a potem utrzymać przy sobie nowoczesnych pracowników.
Młode osoby motywuje fakt, że w codziennej pracy przyczyniają się do wyższego celu. Lubią mieć świadomość, że pozytywnie wpływają na środowisko czy społeczeństwo i że ich pracodawca im to ułatwia.
Integracje pracownicze, kultura firmowa
Dla młodych ludzi praca jest też miejscem, w którym chcą się czuć swobodnie i komfortowo. To, co w długim terminie związuje pracowników z firmami, to inni ludzie, dlatego każdy pracodawca powinien zadbać o budowanie kultury firmowej, np. poprzez regularne integracje pracownicze.
Co ważne, forma samych integracji też mocno się zmienia. Jeśli budżet na to pozwala, warto sięgnąć po bardziej inspirujące formy spędzania wspólnego czasu niż impreza z pizzą w biurze firmy. Pracownicy doceniają wydarzenia, które czegoś ich uczą, na których mogą doświadczać czegoś nowego. Wycieczka do lokalnej winnicy, wyprawa do kopalni czy firmowy wypad w góry – na każdy budżet znajdzie się ciekawa forma integracji.
Adekwatne wynagrodzenie
Benefity, wycieczki, pochwały i rozwijające projekty? Oczywiście, to wszystko jest ważne, ale na koniec dnia najbardziej liczy się satysfakcjonujący zarobek. Żaden z powyższych aspektów nie zastąpi godnej płacy. Może tylko organizacje pozarządowe non-profit, ze względu na szczytny cel, mogą funkcjonować przy nierynkowych wynagrodzeniach, ale nawet one robią co mogą, by móc godnie opłacać pracowników, żeby czuli i satysfakcję moralną i pieniężną.
Pracownicy z generacji Z są świadomi swojej wartości i chcą być godnie opłacani. Potrafią mocno negocjować stawki i nie zadowala ich minimalna, czy średnia krajowa. Aby ich zmotywować, musisz zapewnić im atrakcyjne warunki finansowe. Ten aspekt nigdy nie był tak ważny, w obliczu tak wielkiej konkurencji – także tej z Zachodu.
Potrzebujesz pomocy w rekrutacji inżynierów z generacji Z? Skontaktuj się z nami, sprawdzimy, jak możemy Ci pomóc!
sprzedaz@bergman-engineering.com