Jak agencja wspiera firmowy HR, a firmowy HR agencję?
Choć może się wydawać, że agencje rekruterskie i firmowe działy HR mają konflikt interesów, nasze doświadczenie pokazuje coś zupełnie odwrotnego. Zauważyliśmy, że podział ról pomiędzy nas, a wewnętrzne zespoły, pozwala wejść na poziom rekrutacyjny, który nie byłby możliwy, gdyby za rekrutowanie odpowiedzialny był tylko zespół klienta, lub tylko my.
Gdzie znajdują się te punkty styku i jakie dają korzyści obu stronom?
Wydajniejsza praca dzięki podziałowi ról
Wewnętrzne działy HR mają więcej obowiązków niż samo rekrutowanie. Pracownicy są zaangażowani w firmowe spotkania, projekty, wydarzenia i inne obowiązki związane ze stanowiskiem, np. onboarding pracowników, szkolenia czy administrację.
Im bardziej doświadczony pracownik HR, tym mniej opłacalne jest oddawanie mu żmudnej i czasochłonnej pracy, jaką jest odpisywanie na zgłoszenia i weryfikowanie kandydatów.
W trakcie jednego dnia może spłynąć nawet 100 CV. Firmowi specjaliści HR mogą wykorzystać ten czas dużo lepiej; na zadania, których nie da się oddać zewnętrznemu partnerowi.
Właśnie w takich sytuacjach czujemy, że pomagamy naszym klientom w wydajniejszej pracy. Jako agencja zajmujemy się ?brudną robotą?, podczas gdy wewnętrzny dział HR skupia się na codziennych obowiązkach, w których jest niezastąpiony.
Skuteczniejsza rekrutacja dzięki wymianie wiedzy
Pomiędzy agencją zewnętrzną a firmowym działem HR występuje dysproporcja wiedzy.
Ze względu na specyfikę pracy, agencja ma dostęp do globalnych i regionalnych trendów rekrutacyjnych, aktualnych stawek zatrudnieniowych czy zmian w prawie pracy. Bergman przez 10 lat przeprowadził ponad 1800 procesów rekrutacyjnych. Przez ten czas udało nam się zdobyć i utrzymać w organizacji know-how niedostępny dla pojedynczego teamu rekruterskiego.
Drugą stroną tej monety są firmowe działy HR, które – w przeciwieństwie do nas – doskonale znają swoją firmę i jej potrzeby. Dział HR jest centralnym punktem organizacji i ma kontakt ze wszystkimi innymi działami, na wielu różnych płaszczyznach.
Kiedy współpracujemy z klientami, my uzupełniamy wiedzę rynkową, a dział HR firmową. Połączenie tych dwóch światów pozwala stworzyć optymalną strategię zatrudnienia, a przez to dostarczać dokładnie takich kandydatów, jakich firma potrzebuje.
Szybszy dostęp do specjalistów dzięki bazie kandydatów
Zadaniem agencji rekrutacyjnych jest szukanie kandydatów, łączenie ich z firmami oraz utrzymywanie z nimi relacji. Zwłaszcza ten ostatni punkt jest ważny z perspektywy wewnętrznych działów HR, które najczęściej po prostu nie mają czasu (ani narzędzi), żeby zbierać dane o kandydatach i utrzymywać z nimi relacje.
My przykładamy do tego dużą wagę; od początku istnienia firmy tworzymy i stale aktualizujemy bazę inżynierów z różnych branż, o różnych kompetencjach i profilach zawodowych.
Dzięki temu, na podstawie wytycznych od działu HR, jesteśmy w stanie w krótkim czasie dotrzeć do specjalistów i przekazać ich w ręce przedsiębiorstwa. Zapewnia to firmowemu działowi HR większy zasięg, szybszą rekrutację oraz przewagę nad konkurencją, która polega wyłącznie na zespołach wewnętrznych.
Zmniejszone koszty rekrutacji dzięki dostępowi do narzędzi
Agencje rekrutacyjne, ze względu na skalę działania, mają dostęp do najlepszych pakietów na platformach rekruterskich. Korzystają z narzędzi, których nie ma sensu kupować dla pojedynczych działów firmowych, które nie mają mocy przerobowych, by z nich w pełni korzystać.
Dzięki temu wewnętrzne działy HR unikają kosztów związanych z publikowaniem pojedynczych, jednorazowych ogłoszeń, które są drogie i nieopłacalne.
Współpraca z agencją pozwala zmniejszyć koszty także na innych płaszczyznach:
- koszty zatrudnienia wynikające z ”pustych przebiegów” wewnętrznych rekruterów, kiedy firma nie ma potrzeb rekrutacyjnych
- koszty związane z wydłużającymi się rekrutacjami (narzędzia, czas pracowników, przestoje w produkcji)
- koszty związane z zatrudnieniem osoby, która nie nadaje się na stanowisko
Rozwój zawodowy dzięki specjalizacji
Ostatnią korzyść, jaką widzimy we współpracy z wewnętrznymi działami HR, to wzajemny rozwój zawodowy. Wynika on z tego, że dzielimy się obowiązkami, dzięki czemu możemy pogłębiać wiedzę i umiejętności w swoich własnych, wąskich specjalizacjach.
Naszą specjalizacją jest łączenie inżynierów z firmami, które potrzebują określonych kompetencji. Z każdym kolejnym klientem, który decyduje się na oddelegowanie nam określonego wycinka procesu rekrutacyjnego, stajemy się w tym coraz lepsi.
Na tej samej zasadzie korzystają pracownicy firmowego działu HR. Dzięki temu, że delegują nam obowiązki związane z pierwszymi etapami rekrutacji, mogą skupić się na swojej własnej specjalizacji (np. employer brandingu czy szkoleniach) i rozwijać się w niej dla dobra swojego i firmy.
Kiedy warto sięgnąć po agencję rekrutacyjną?
Wielozadaniowi pracownicy to domena małych firm, w których procesy są płynne, a kompetencje się przenikają. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa specjalizacja nabiera coraz większego znaczenia, aż w końcu staje się niezbędna do dalszego rozwoju.
Właśnie dlatego uważamy, że z usług agencji warto skorzystać, gdy skala działań firmy wymaga specjalizacji.
Stajemy się wtedy uzupełnieniem i przedłużeniem działu HR. Z jednej strony dzielimy się wiedzą rynkową i dajemy dostęp do szerokiej bazy kandydatów, a z drugiej strony ściągamy z pracowników codzienne obowiązki, dzięki czemu mogą rozwijać się w swoich specjalizacjach.
Win-win!