Rekrutacja inżynierów w branży lotniczej

Rynek pracy w branży lotniczej jest niezwykle konkurencyjny. Dostępnych specjalistów jest niewiele, a liczba firm starających się ich pozyskać nie przestaje rosnąć. Wiąże się to z szeregiem trudnych wyzwań dla zespołów rekrutacyjnych i wymaga większych zasobów oraz nowych metod pozyskiwania kandydatów. Jako specjaliści w zakresie rekrutacji inżynierskich, opowiemy w tym artykule o konkretnych wyzwaniach, przed jakimi stoi branża lotnicza oraz stanowiskach, jakie są najbardziej pożądane przez pracodawców z tego sektora.

Jacy inżynierowie i specjaliści są najbardziej poszukiwani w branży lotniczej?

Główną przyczyną większości problemów związanych z rekrutacją w tej branży jest niewielka liczba dostępnych osób, które spełniają wymagania pod konkretne stanowiska. Te najbardziej poszukiwane to m.in.:

  • Konstruktorzy specjalizujący się zarówno w konstrukcjach mechanicznych, jak i elektrycznych i elektronicznych
  • Programiści CNC
  • Technolodzy ukierunkowani na konkretne obszary – np. montaż, procesy metalurgiczne, obróbka mechaniczna
  • Inżynierowie wyspecjalizowani w serwisie i testach
  • Inżynierowie zajmujący się analizą procesów.

Poza czysto technicznymi wymaganiami, branża lotnicza wymaga też często konkretnych umiejętności miękkich, co tym bardziej zawęża zakres potencjalnych kandydatów. Stanowi to też dodatkowe wyzwanie w rekrutacji, ponieważ weryfikacja tych umiejętności może być często trudniejsza niż tych technicznych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „jak weryfikować komunikatywność i inne umiejętności miękkie kandydata”.

Jak duża konkurencja jest w branży lotniczej?

Przedsiębiorstwa poszukujące największej liczby kandydatów w branży lotniczej są skupione w Polsce w kilku regionach. Największy z nich to Podkarpacie, zwane także Doliną Lotniczą Polski, gdzie funkcjonują takie firmy, jak Pratt & Whtiney, Safran, MTU Aero Engines i PZL Mielec.

Wpływ konkurencji na rekrutację w branży lotniczej

Duża konkurencja w konkretnych regionach niesie za sobą dwie istotne konsekwencje. Z jednej strony, ze względu na takie skupienie, w regionach tych jest więcej kandydatów. Z drugiej strony, trudniej w takiej sytuacji utrzymać pracowników, ponieważ ci najbardziej atrakcyjni regularnie otrzymują oferty od firm konkurencyjnych.

Nieco inny problem pojawia się, gdy firma jest jedynym tego typu przedsiębiorstwem w regionie. W takiej sytuacji będzie bardzo trudno o specjalistów z doświadczeniem, a więc często jedynym rozwiązaniem będzie poszukiwanie kandydatów skłonnych do relokacji. Więcej na temat samej relokacji opisujemy w naszym obszernym raporcie, który obejmuje zarówno perspektywę firm zatrudniających, jak i kandydatów.

Z jakimi wyzwaniami wiąże się rekrutacja takich specjalistów?

Niezależnie od regionu, znalezienie i zatrudnienie odpowiednich osób w branży lotniczej zawsze wiązać się będzie z dużym wyzwaniem dla zespołu rekrutacji. Firmy zatrudniające tego typu pracowników są coraz bardziej świadome ich wartości, a więc czynią wszelkie starania, by zatrzymać ich w swoich zespołach. Argumenty są oczywiście finansowe, ale coraz większą rolę odgrywają też dodatkowe benefity, jak np. duże budżety szkoleniowe, atrakcyjne wyjazdy firmowe czy samochód służbowy.

Coraz częściej dużym utrudnieniem są też bardzo specyficzne wymagania pod rekrutowane stanowiska, jak np. doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa, awioniki, czy też pracy w R&D. Osoby posiadające tego rodzaju umiejętności są nie tylko trudne do znalezienia, ale i zweryfikowania. Wymaga to dużego doświadczenia rekrutera w zakresie rekrutacji technicznych.

Jak zespół Bergman Engineering odpowiada na powyższe wyzwania?

W ciągu ostatnich 3 lat zrekrutowaliśmy ponad 150 osób do firm z branży lotniczej. Dzięki temu doskonale znamy sytuację i wymagania sektora, a co za tym idzie, mamy dobrze przygotowany proces weryfikacji kandydatów. Dodatkowo, na przestrzeni lat zgromadziliśmy bogatą bazę inżynierów i specjalistów, wraz z uwzględnieniem ich konkretnych umiejętności pod kątem branży lotniczej. Pozwala nam to często znacznie skrócić czas rekrutacji, a co za tym idzie zredukować koszt dla klienta.

Czy Twoja firma potrzebuje wsparcia w rekrutacji inżynierów i specjalistów w branży lotniczej? Z pewnością będziemy w stanie pomóc. Zapraszamy do kontaktu.

(+48) 512 175 444

sprzedaz@bergman-engineering.com