Współpraca z Bergman Engineering: pytania techniczne w rekrutacji inżynierów

Jednym z kluczowych warunków, które umożliwiają sprawną rekrutację osób technicznych jest odpowiednia weryfikacja wymaganych dla danego stanowiska umiejętności i cech. Aby proces ten był skuteczny, rekruterzy muszą być w pełni zapoznani z profilem kandydata i przygotowani pod kątem kluczowych pytań technicznych.

W tym artykule opiszemy, dlaczego pytania te odgrywają tak kluczową rolę w procesie rekrutacji i pokażemy, jak proces weryfikacji umiejętności technicznych wygląda w praktyce w Bergman Engineering.

Dlaczego pytania techniczne mają kluczowe znaczenie w rekrutacji inżynierów i specjalistów?

Aby maksymalnie zwiększyć szansę na szybkie zatrudnienie odpowiednich osób, konieczny jest szybki i sprawny proces weryfikacji kompetencji kandydatów. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest stworzenie odpowiednich pytań technicznych. Pozwala to nie tylko na znacznie szybsze dotarcie do kandydatów, ale i zwiększa szansę na wybranie tych najbardziej dopasowanych do wymagań stanowiska. 

Dodatkowo, znajomość technicznych detali związanych ze stanowiskiem jest ważna również dla samych kandydatów. Rozmawiając z dobrze poinformowanym rekruterem, osoby zainteresowane nową pracą otrzymują znacznie lepszy obraz potencjalnego stanowiska. Buduje to tym samym pozytywny wizerunek pracodawcy, jako firmy, która profesjonalnie podchodzi do procesu rekrutacji i jest w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości. Może to tym samym zaważyć na ostatecznej decyzji kandydata, jeśli bierze udział w kilku procesach rekrutacyjnych.

Rola osób technicznych w rekrutacjach inżynierów i specjalistów

Pytania techniczne muszą oczywiście być oparte na potrzebach związanych z danym stanowiskiem, więc w proces ich przygotowania powinna być zaangażowana osoba, która ma na ten temat największą wiedzę. W większości przypadków jest to menedżer danego zespołu.

W Bergman Engineering, w ramach naszego procesu, przeprowadzamy wywiad, podczas którego ustalamy, jakie cechy i umiejętności, a także programy i technologie są kluczowe dla danego stanowiska. Na podstawie tej wiedzy możemy przejść do utworzenia pytań, które w jasny sposób pomogą nam ustalić, które osoby powinny zostać zaproszone na rozmowę i w dalszej kolejności zasugerowane klientowi do rekrutacji.

Więcej o roli osób technicznych w rekrutacji przeczytasz w artykule: Dlaczego osoby techniczne powinny brać udział w rekrutacjach inżynierów?

Przykładowe pytania na stanowiska techniczne

Przejdźmy więc do kilku konkretnych stanowisk i tego, jak mogą wyglądać dopasowane do nich pytania techniczne.

Automatyk Utrzymania Ruchu

Automatyk utrzymania ruchu to bardzo istotna funkcja, od której w dużej mierze zależy bezpieczeństwo i efektywności procesów w firmie. Jest to często rekrutacja priorytetowa i musi przebiegać szybko i skutecznie. Pytania, jakie umożliwiają rekrutację odpowiedniej osoby, to m.in.:

  • Za jak duży park maszynowy odpowiada i ile jest w nim linii produkcyjnych?
  • Jaki jest ich stopień automatyzacji?
  • Ile maszyn pracuje w obrębie parku?
  • Na jakich sterownikach oparta jest linia produkcyjna lub maszyny?
  • Czy programuje sterowniki PLC? Jakie dokładnie są to sterowniki?
  • W jakim środowisku programistycznym pracuje?
  • Z jakimi protokołami sieciowymi pracuje?

Programista-Technolog CNC

Ze względu na olbrzymie zapotrzebowanie na technologów CNC i różnorodność technologii, rekrutacja na to stanowisko wymaga szczególnego podejścia. Podczas weryfikacji zadajemy więc precyzyjne pytania, takie jak:

  • Za jakie procesy obróbki mechanicznej odpowiada kandydat?
  • Jakie maszyny CNC programuje?
  • Czy maszyny były programowane komputerowo w środowisku CAM czy z poziomu pulpitu maszyny?
  • W jakim środowisku CAM pracuje?
  • Ilu osiowe maszyny CNC programuje?
  • Jakie właściwości materiałów był kluczowe dla procesów, jakie obsługuje?

Konstruktor

Doświadczenie osób kandydujących na stanowisko konstruktora ma bardzo duże znaczenie. Pomimo świetnego dopasowania np. pod kątem branży, może się okazać, że ze względu na zastosowanie innych rozwiązań technicznych lub inną rolę w projektach, dana osoba nie będzie odpowiednia. Dlatego tak ważne są pytania, takie jak:

  • W jakim środowisku CAD projektuje?
  • Z jakiego modułu programu CAD korzysta?
  • Co projektuje? Jakie komponenty?
  • W jakich fazach realizacji projektu uczestniczy? (prototypowanie, projektowanie, walidowanie/testowanie)?
  • Na właściwościach jakich materiałów musi się znać przy projektowaniu konkretnego detalu?
  • Jakie procesy bierze pod uwagę przy projektowaniu elementów?
  • Czy podczas realizacji projektu miał kontakt z klientem?
  • Z jaką dokumentacją pracował/tworzył?

 

Wsparcie Bergman Engineering w procesie rekrutacji inżynierów

Rekrutacje techniczne to szczególne wyzwanie, które wymaga doświadczenia, odpowiedniego procesu, a także sprawdzonych metod pozyskiwania kandydatów. Nasz zespół rekruterów specjalizuje się właśnie w tym obszarze. Przejmujemy w całości odpowiedzialność za proces rekrutacji i dostarczamy klientom doskonale dopasowanych kandydatów. 

Potrzebujesz wsparcia w rekrutacjach inżynierów lub innych stanowisk technicznych? Umów się z nami na bezpłatną konsultację. 

(+48) 512 175 444

business@bergman-engineering.com