75 mln. dolarów dla polskiego zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych

Jak podaje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, grupa Elemental Holding, zajmująca się odzyskiwaniem metali, dostanie pożyczkę inwestycyjną w wysokości 75 mln. dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na rozwój nowego obszaru działalności grupy w Polsce, czyli recyklingu baterii litowo-jonowych.

W ramach działań w tym obszarze powstaje w Zawierciu na Śląsku jeden z największych w Europie zakładów recyklingu baterii Li-Ion i odzyskiwania z nich strategicznych pierwiastków m.in. metali z grupy platynowców” – czytamy w komunikacie prasowym EBOiR. 

Wszystko wskazuje na to, że Grupa przeznaczy większą część środków właśnie na ten cel; zakład ma zostać otwarty w Zawierciu pod koniec 2023 roku. Potwierdzają to słowa prezesa Grupy Elemental Holding, Pawła Jarskiego:

(…)Od kilku lat konsekwentnie realizujemy politykę rozwoju naszej Grupy poprzez wchodzenie na nowe rynki i w nowe obszary działalności. Jest to możliwe m.in. dzięki pozyskiwaniu zewnętrznego finansowania. Środki z planowanego przez EBOR wsparcia pomogą nam zrealizować nasz najnowszy projekt – inwestycję typu greenfield w Zawierciu, otwierając nowe perspektywy wzrostu w nowo utworzonym obszarze recyklingu baterii.”

Celem fabryki w Zawierciu będzie recykling zużytych akumulatorów litowo-jonowych, głównie z samochodów elektrycznych, laptopów i telefonów komórkowych. Zakład ma odzyskiwać z nich lit, kobalt, platynę, pallad, czy rod, czyli pierwiastki niezbędne do produkcji nowych baterii.

Nasz projekt powstaje w oparciu o wszelkie standardy środowiskowe i ma na celu wsparcie odpowiedzialnego zarządzania ograniczonymi zasobami w gospodarce o obiegu zamkniętym poprzez recykling metali z grupy platynowców.” – dodaje Paweł Jarski, prezes firmy.

Będzie to jedna z największych inwestycji tego typu w Europie, który otworzy setki nowych miejsc pracy i zwiększy potencjał polskiej branży e-mobility i Odnawialnych Źródeł Energii. W Bergman Engineering mocno trzymamy kciuki za inwestycję w Zawierciu i bacznie przyglądamy się rozwojowi zakładu.

A jeśli ciekawi Cię stan branży e-mobility i OZE w Polsce, zachęcamy do przeczytania tych artykułów:

Kluczowe kompetencje w sektorze e-mobility w 2022 roku

Inwestycje e-mobility w Polsce a zapotrzebowanie na specjalistów

Zarobki i kompetencje w branży OZE

Stanowiska w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii. Kogo szuka praca w OZE?