Współpraca z Bergman Engineering: weryfikacja nazwisk kandydatów

Aby współpraca pomiędzy wewnętrznym działem HR a agencją rekrutacyjną dawała korzyści, musi przebiegać w perfekcyjnej symbiozie. Jako wsparcie zewnętrzne, musimy zapewniać pełną przejrzystość procesu i uzupełniać zespół klienta w najlepszy możliwy sposób.

Jednym z kluczowych elementów, który zapewnia porządek w tym procesie, jest weryfikacja nazwisk kandydatów. Na czym polega i dlaczego jest to tak istotny krok? 

Weryfikacja nazwisk kandydatów – na czym polega?

Weryfikacja nazwisk to prosta procedura, która polega na przesłaniu do klienta danych osobowych kandydatów, których udało się pozyskać pod projekt rekrutacyjny. Na podstawie tych informacji, klient sprawdza, czy dane osoby były już zaangażowane w rekrutację po stronie firmy. Jeśli wskazani kandydaci nie są znani klientowi, nasz zespół rozpoczyna proces ich weryfikacji i ewentualnej rekomendacji.

Czas trwania takiej weryfikacji to zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Proces weryfikacji nazwisk, choć krótki, jest bardzo ważny i poprzedza etap doboru i rozmów z kandydatami. Zawsze zachęcamy klientów, by poświęcili ten kwadrans jak najszybciej.

Dlaczego weryfikacja jest istotna?

Ten szybki proces ma na celu uniknięcie sytuacji, gdy zespół agencji zajmuje się rekrutacją osoby, która jest już procesowana przez rekruterów klienta. Dzięki temu unikamy potencjalnych nieporozumień i maksymalne przyspieszamy proces rekrutacji. Osoby, które zostaną wskazane przez klienta, są następnie pomijane w dalszej selekcji i weryfikacji kompetencji. 

Proces ten jest szczególnie istotny w przypadku, gdy w procesach rekrutacyjnych działa kilka zespołów, także w sytuacji, gdy w procesie bierze udział więcej niż jedna firma rekrutacyjna. Zapewnia to porządek i gwarantuje, że za daną osobę będzie odpowiedzialny wyłącznie zespół, który rozpoczął już jej procesowanie.

Korzyści, jakie w rezultacie daje weryfikacja nazwisk to:

  • szybszy i bezpieczniejszy proces rekrutacji
  • redukcja kosztów rekrutacji
  • uniknięcie ryzyka błędów
  • poprawa wizerunku firmy klienta wśród kandydatów dzięki sprawnej procedurze rekrutacji.

Ponadto, procedura weryfikacji nazwisk pozwala uniknąć potencjalnych pomyłek i sytuacji spornych, np. dotyczących prowizji wynikającej z pierwszeństwa dotarcia do danego kandydata. W sytuacji, gdy kandydat najpierw zgłosił się do klienta lub innej firmy, pozostawiamy daną osobę zespołowi, z którym skontaktował się jako pierwszy.

Brak procesu weryfikacji niesie za sobą też ryzyko, że z kandydatem kontaktować się będą różne osoby, co nie tylko powoduje zamieszanie, ale wiąże się z ryzykiem wizerunkowym, zwłaszcza gdy taka osoba zdecyduje się opisać chaotyczny proces rekrutacji na portalu LinkedIn lub Go Work.

Podsumowując, weryfikacja nazwisk kandydatów to jeden z niezbędnych kroków we współpracy agencji z wewnętrznym działem rekrutacji.

Chcesz wiedzieć więcej o wsparciu pracy działu HR zewnętrzną agencją? Przeczytaj artykuł Jak wygląda idealna współpraca agencji rekrutacyjnej i wewnętrznego HR na naszym blogu.

Jako eksperci w zakresie rekrutacji inżynierskich i specjalistycznych, pomagamy przyspieszać procesy i redukować koszty firmom z wielu branż, jak np. automotive, energia odnawialna czy produkcja.

Potrzebujesz wsparcia w rekrutacjach inżynierów, specjalistów lub kadry menedżerskiej? Umów się z nami na bezpłatną konsultację. 

(+48) 512 175 444

sprzedaz@bergman-engineering.com