140 mln inwestycji w e-mobility. Turecki gigant zawita do Polski!

Pisaliśmy wielokrotnie o roli Polski w światowej elektromobilności – jesteśmy jednym z wiodących krajów produkujących baterie litowo-jonowe i kolejna inwestycja tylko potwierdza ten kierunek.

Turecka firma Ege Kimya zbuduje w Polsce nowoczesny zakład wytwarzający sole niklu i kobaltu, niezbędne do produkowania baterii samochodów elektrycznych. Inwestycja wyniesie prawie 140 mln zł i powstanie w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Stargardzie. 

News opublikowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu i zapewniła, że inwestycja posiada pełne wsparcie ze swojej strony. Jak komentuje Krzysztof Drynda, Prezes PAIH:

Elektromobilność to ogromna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki. […]. Już teraz w naszym kraju ulokowana jest produkcja 30% wszystkich powstających w Europie baterii do pojazdów elektrycznych. Bardzo mnie cieszy, że poszerzamy ten sektor o kolejną inwestycję. Dzięki niej będziemy mogli jeszcze bardziej wzmocnić naszą pozycję lidera wśród państw zaangażowanych w budowę europejskiego łańcucha dostaw sektora bateryjnego.

Ege Kimya od ponad 60 lat zajmuje się produkcją i dostawą środków chemicznych dla różnych sektorów przemysłowych, m.in. do branży ceramicznej, budowlanej, rolniczej czy lakierniczej. Firma współpracuje z wieloma międzynarodowymi koncernami, a Stargardzki zakład będzie pierwszą inwestycją firmy w naszym kraju.

Zdecydowaliśmy się na inwestycję w północno-zachodniej Polsce przede wszystkim ze względu na bliskość potencjalnych klientów. […] Nasza fabryka w Polsce nie tylko pozwoli na zapewnienie kluczowych produktów do produkcji baterii do samochodów elektrycznych, ale również, dzięki właśnie lokalizacji oraz wykorzystaniu zielonych źródeł energii, pozwoli na zminimalizowanie śladu węglowego samochodów elektrycznych produkowanych w Europie. – skomentował Erez Navaro, Członek Zarządu Ege Kimya.

Projekt jest interesujący także z ekologicznej perspektywy. Jak podaje PAIH, fabryka ma wykorzystywać w produkcji bezemisyjne technologie, a sam zakład ma być napędzany energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

To kolejna, duża inwestycja w e-mobility w Polsce zaplanowana na najbliższe lata. Nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za plany inwestora i nadal bacznie obserwować dynamicznie rosnący rynek elektromobilności.

Zobacz też:

75 mln. dolarów dla polskiego zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych

Kluczowe kompetencje w sektorze e-mobility w 2022 roku

Inwestycje e-mobility w Polsce a zapotrzebowanie na specjalistów